Farba luminescencyjna potrafi świecić w ciemnościach, jednak pierw musi zostać wcześniej naświetlona. Luminescencyjne wykończenie jest przeznaczone przede wszystkim do obiektów oraz miejsc, które niezależnie od zaistniałych warunków zawsze muszą być widoczne przykładowo drogi ewakuacji czy wyjście. Efekt luminescencyjny jest najlepiej widoczny w ciemnościach po wcześniejszym zgaszeniu źródła światła. Farba luminescencyjna nadaje się do użytkowania na różne powierzchnie takie jak cegła, mur, drewno, metal oraz na wielu innych płaszczyznach oczywiście z zastosowaniem odpowiedniego podkładu. Najczęściej stosowane jest we wszelakich oznaczeniach BHP lub do identyfikacji drzwi. Coraz częściej używana jest do stworzenia dzieł artystycznych, dekoracji czy efektów teatralnych. Aplikacja jest dosyć prosta, gdyż wystarczy jedynie pędzel, wałek lub pistolet powietrzny, lecz przed jego użyciem należy odpowiednio rozcieńczyć.
Aplikacja
Farba luminescencyjna często posiada delikatny biało-seledynowy kolor, wyróżniający się dla produktów luminescencyjnych. Aby zapewnić odpowiednią, widoczność powłoki należy nałożyć minimum 2-3 warstwy najlepiej na białą powierzchnię. Jeżeli nałożymy jedną warstwę, pokrycie nie będzie pełne. Optymalnym sposobem malowanie jest nałożenie pierwszej warstwy poziomo, następnej pionowo oraz ostatniej również poziomo. Podczas aplikacji każdej warstwy będziemy przykładać staranność i równomierność to, wtedy uzyskamy równomierną powłokę. Dodatkowo można stosować dobrze kryjący biały podkład do farby luminescencyjnej, aby efekt był jeszcze lepszy. Zastosowanie lakieru ochronnego do farby luminescencyjnej zapewni ochronę przed promieniami UV oraz zwiększenie odporności na ścieranie. Kiedy naświetlamy podkład przez kilka sekund, efekt świecenia nie utrzyma się długo. Jeśli codziennie naświetlamy światłem, zauważymy dużą zmianę w czasie świecenia. Najlepszy rezultat otrzymamy, kiedy kilka powłok farby luminescencyjnej oraz odpowiedni oświetlenie umożliwi utrzymanie efektu fosforyzującego nawet na 15-60 minut.
Dodatkowe informacje
Stosowanie farb luminescencyjnych za zewnątrz nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż zachodzące słońce sprawia, że z czasem spada naświetlenie powłoki luminescencyjnej, ale również stopniowo pojawia się zmrok, właśnie dlatego efekt może być słabi zauważalny lub ogóle. Teoretycznie można ją nakładać na powierzchnie, które posiadają kolorystkę inną niż białą, lecz właśnie na białej płaszczyźnie będzie najlepszy efekt.