Każdy może wykonywać świetne zdjęcia. Nie trzeba mieć tutaj specjalnego wykształcenia czy nawet naturalnych zdolności, by z pomocą zwykłego telefonu komórkowego bądź najprostszego aparatu móc przelewać to, co się widzi na ekran i uzyskiwać fantastyczne efekty. Warto jednak wystrzegać się pewnych błędów, które najczęściej są popełniane przez ludzi początkujących. Co zatem do nich należy?
Jakie są największe błędy w fotografii i jak się ich wystrzegać?
Błąd pierwszy to brak podstawowej wiedzy. Tylko w teorii nie jest ona niezbędna – mogłoby się bowiem wydawać, że wystarczy ćwiczyć w terenie i często wykonywać zdjęcia, aby ostatecznie dojść w tej dziedzinie do absolutnej perfekcji. Tak niestety nie jest. Teraz nawet aparaty występujące w telefonach komórkowych mają szereg skomplikowanych funkcji, z których trzeba nauczyć się korzystać, gdyż pozwalają one na tworzenie jeszcze lepszych zdjęć. Taką podstawą jest chociażby ostrość, którą można dowolnie manewrować. W głównej mierze wpływa na nią sam fotograf. Ostrość może zostać zaburzona poprzez poruszenie aparatem, dlatego należy stabilnie trzymać go w dłoniach bądź ustawić na statywie. W przeciwnym wypadku zdjęcie się rozmyje i nie będzie wyglądać dobrze.
Drugim błędem jest niezwracanie uwagi na to, z jakiego miejsca wykonuje się zdjęcia. A jeśli będzie to miejsce mocno nasłonecznione, fotografia z całą pewnością nie wyjdzie udana. Słońce może poważnie jej zaszkodzić. Robienie zdjęć w słoneczny dzień i to bez zastosowania osłony przeciwsłonecznej to totalne marnotrawstwo czasu, gdyż po takiej sesji zwykle okazuje się potem, że wszystkie zdjęcia wyszły zbyt jasne i mają przekłamane kolory, które nijak nie oddają tych rzeczywistych. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłby zakup specjalistycznej osłony. Tak naprawdę zawsze można mieć ją założoną na aparacie. Dzięki temu fotograf zyska pewność, że jego zdjęcia nie zostaną zaburzone przez słońce i to niezależnie od panującej pogody.
Zła kompozycja
W tekstach omawiających najczęstsze i najpopularniejsze błędy w fotografii bardzo często wspomina się również o złej kompozycji. Teoretycznie fotograf ma w tej kwestii zupełną dowolność, gdyż poprzez konkretne ustawianie przedmiotów do zdjęcia jest w stanie wyrazić swój styl, ale jednak pewnych zasad lepiej nie łamać. A z całą pewnością nie należy przesadzać z ilością przedmiotów i innych szczegółów. Zdjęcie w pierwszej kolejności ma ukazywać to, na czym sam fotograf skupił swój wzrok. Ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować zbyt wielu obiektów na raz. Patrzy selektywnie na otoczenie i zwykle wyłapuje to, co jest najbliżej lub zostało w jakiś sposób wyróżnione. Warto tutaj po prostu eksperymentować. Każdy fotograf powinien mieć przecież swój własny styl.
Błędów nie da się całkowicie uniknąć, bo to właśnie na nich fotografowie uczą się najlepiej. Warto więc od razu zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zdjęcia będą perfekcyjne. Błędy po prostu trzeba popełniać. W przeciwnym wypadku nigdy nie dojdzie się do doskonałości.